Konumun Gayrimenkul Değeri Üzerindeki Etkisi

Satışını yapmak istediğiniz bir gayrimenkulün yapısal özelliklerinin dışında nerede bulunduğu yani konumu da satışınız üzerinde oldukça etkilidir. Konumun bir avantaja ya da dezavantaja dönüştüğü ve bunların zamanla farklılık gösteriyor olması ihtimali de vardır. Bu durumda hem satacağınız gayrimenkulü hem de alıcı kitlenizi iyi bir şekilde analiz edip ona göre kafanızda eşleştirmelisiniz. Konumun getirileri ya da o muhite dair algı zaman içerisinde değişen özelliklerle birlikte değişebilir. Mesela bölgede kentsel dönüşüm uygulanması ya da zaman içerisinde metro gibi ulaşım araçlarına ulaşımının kolaylaştırılması bunlar arasında gösterilebilir.

Konumun Gayrimenkul Değeri Üzerindeki Etkisi

Gayrimenkul Değeri Üzerindeki Önemli Bir Özellik Olarak Konum

Elinizdeki gayrimenkulün konumunu ve alıcının isteklerinin birbiriyle uyuşup uyuşmadığına da sizin karar vererek davranıyor olmanız gerekmektedir. Öncelikle yanlış yönlendirmeden kaçınmalısınız çünkü sonrasında sizin için de kötü bir referans anlamına gelecektir. Çocukları olan bir aileye daha çok iyi okulların olduğu ya da okula ulaşımının kolay olduğu evleri gösteriyor olmanız çoğu zaman o evin mekânsal durumundan çok daha önemli olacaktır.

Alıcı kitlenizin önceliklerine de bağlı olarak onlara sunduğunuz gayrimenkulün manzarası, ulaşım noktalarına erişimin kolay olması, hastanelere, iş yerlerine ya da dinlenme ve alışveriş alanlarına yakın olması gibi konumuyla ilgili noktalar onun değerini genellikle arttıracaktır. Burada kesinlikle önemli olan nokta eşleştirmenin doğru yapılması yani mesela çocuk düşünmeyen bir çifte park ya da okul yakınında ev göstermenizin muhtemelen hiçbir artısı olmayacaktır hatta aksine olası gürültü onlar için daha da büyük bir sıkıntı yaratabilir.

Gayrimenkullerin Değerini Düşüren Etmenler

Satış ihtimalini arttıran etmenler olduğu gibi tabloyu eksi yönde değiştiren etmenler de mevcuttur. Güvenli olmadığı düşünülerek yüksek suç oranının olduğu mahalleler ya da gürültünün ve kalabalığın yaşanma ihtimalinden dolayı hava alanları ve demiryolu yakınlarının tercih edilmemek istememesi bunlar içinde en çok bilinenlerdendir. Hava kirliği ve uzaklık ihtimali düşünüldüğünde endüstriyel ve ticaret alanları da pek tercih edilmemektedir. Bu tarz muhitlerdeki evler ne kadar lüks ya da yeni yapılmış olsalar da hatta çoğunun satış fiyatı da düşük olmasına rağmen tercih edilememektedirler.

 

 

Konumun Gayrimenkul Değeri Üzerindeki Etkisi” için 2 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir