EMLAK PAZARLAMA AKTİVİTELERİ İÇİN NE KADAR BÜTÇE AYRILMALI?

Her iş alanında olduğu gibi emlak sektöründe de yaptığınız işi pazarlamak maharet gerektirir. Emlak pazarlama aktiviteleri için de belli bir bütçe ayırmak gerekir. İşinizin ivmesini arttıracak pazarlama yöntemlerinin hayata geçmesi için gerekli olan bu bütçe doğru planlanmalı ve elbette dozunda olmalıdır. Bir diğer önemli nokta, pazarlama için ayırdığınız bütçeyi yatırım olarak görmeniz ve size bunun geri döneceğini aklınızdan çıkarmamanızdır. İleriye yatırım yaptığınızı düşünmeli ve bu parayı bir kenara ayırmalısınız.

Pazarlama için yapılan yatırımların bir kısmı işin en başında, bir kerelik yapılırken bir kısmı da devamlı yapılan pazarlama yatırımlarından oluşur.

Emlak pazarlama aktiviteleri

Bir Defalık Emlak Pazarlama Aktiviteleri ve Devamlı Yatırımlar

Başlangıçta yapılan ve bir defaya mahsus olan pazarlama yatırımları aslında kaçınılmaz. Çünkü henüz işin başındasınız, bir ivme kazanmanız gerekiyor ve dolayısıyla elli bin gibi bir rakamı gözden çıkarmanız şart. Bu size büyük bir kayıp gibi görünse de bir defalık olduğunu hatırlayarak kendinizi biraz rahatlatabilir ve işinize yapacağı katkıları düşünebilirsiniz. Sonuçta bir işin temellerini atmak için her zaman yatırım ve toplu bir para çıkışı gerekir. Yükselmeniz için sağlam temeller önemlidir. Üç veya dört satışta bu para zaten size geri dönecektir. Peki bu parayı harcamazsanız ne olur? Sektörde birbirinin aynı yüzlerce emlak danışmanından birine dönüşürsünüz. Özgün içerikler ve etkili bir çıkış yakalayamayacağınız için bir kısır döngünün içinde dönmeye başlarsınız.

Sürekli aktiviteler ise bir kerelik yapılan yatırımlardan daha ucuza mal olurlar. Buna karşın etkili bir geri dönüş sağlarlar. Sürekli yatırımları birden fazla alt başlığa ayırabiliriz.

Göz Önünde Olun

İnsanların sizi unutması iyi bir danışman olsanız da sektörden silinmeniz anlamına gelir. Göz önünde olmak ve sürekli konuşulmak için gerek aktif bir sosyal medya kullanımı gerekse online olmayan çözümler önemli. Sosyal medyada ne kadar güncel olursanız o kadar akılda kalıcı olursunuz. Online olmayan çözümlerden biri ise kart göndermektir. Müşterilere veya müşteri adaylarına kartınızı göndererek kendinizi anlatan broşürleri posta kutularına bırakmak elzemdir. Bu kendini pazarlama kısmında sosyal medya ayağının tamamen ücretsiz olduğunu ve aynı anda binlerce insana ulaşabilecek etkili bir yöntem olduğunu da hatırlatalım. Tabii ona da bütçe ayırıp internette reklam verirseniz bu da size artı puan olarak geri dönecektir. Veya bir uzman içerik yöneticisi ile anlaşarak sosyal medya hesaplarınızı yönetmesini ve tamamen size ait özgün içerikler üretmesini isteyebilirsiniz. Böylece daha çok takipçi elde eder ve çok konuşulursunuz.

Konutların Pazarlanması

Elinizde olan konutların satılması için onları iyi pazarlamanız gerekir. Dolayısıyla tek seferlik ve başlangıç aşamasında yapmış olduğunuz yatırım, işte tam da bu esnada işinize çok yarayacak. Eğer o güne kadar adınız duyuldu ve markanızın ünü yayıldıysa, elinizdeki gayrimenkulü rahatça satıp kolay müşteri bulabileceksiniz demektir. Fotoğraf işini de profesyonel birine yaptırırsanız, bir de videolu anlatımlarla pazarlamanızın etkisini arttırırsanız bu iş tamam demektir. Portfolyonuz genişledikçe müşteriler size güvenecek ve sizi başkalarına tavsiye edecek, organik yollarla kazandığınız yeni müşteriler başarınızı tırmandıracaktır.

Emlak Pazarlama Aktiviteleri İçinde Kendini Hatırlatmak

Bir müşteriyle çalışıp işi tamamladıktan sonra onu bir kenara atmayın. Kendinizi sürekli hatırlatmanız gerektiğini unutmayın. Düzenli olarak atacağınız mailler ya da somut olarak göndereceğiniz postalar bunun en etkili yoludur. Müşterileriniz ne yaptığınızdan ve ne gibi adımlar kat ettiğinizden haberdar olmalıdır. Özellikle size referans olabilecek müşterilere ayrı bir ilgi göstermelisiniz. O gün için postaya yapacağınız birkaç liralık harcama, uzun vadede size milyarlar olarak geri dönecek. Size yeni müşteri getirmeseler bile eski müşterilerinizin sizinle yeniden çalışma ihtimali de yüksek.

Özellikle ekonomide dalgalanmaların olduğu dönemlerde insanlara emlak piyasasında nelerin olup bittiğini anlatmalısınız. Böylece hem gündemde kalır, hem kendinizi yeniler hem de yeni adımlar atacağınız insanları yakınınızda tutarsınız.

Ramazan Sakallı
Revizyon Gayrimenkul
Broker/Owner
0533 201 88 98

EMLAK PAZARLAMA AKTİVİTELERİ İÇİN NE KADAR BÜTÇE AYRILMALI?” için 441 yorum

  1. gateio Yanıtla

    I may need your help. I’ve been doing research on gate io recently, and I’ve tried a lot of different things. Later, I read your article, and I think your way of writing has given me some innovative ideas, thank you very much.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir