Gayrimenkulde Reklam İletişim Dili

Reklam dediğimiz şey müşteriyle kurulan doğru iletişim sayesinde müşteriyi harekete geçiren ve bunu ürünün satış rakamlarında rahatlıkla görebilmeyi hedefleyen bir pazarlama stratejisidir. Reklam üzerinden ürün ve müşteri arasındaki iletişimin doğru yönde olması için uygulanabilecek birkaç taktik vardır. Bunlardan biri de iletişim sırasında kullanılan dildir. Kullanılan dilin müşteri üzerinde doğrudan etkili olduğunu gösteren veriler bulunmaktadır. Oldukça resmi, formal bir dil kullanmaktansa daha davetkâr ve samimi bir dil kullanmanın çok daha etkili olabileceğine dair örnekler bulunmaktadır.

Gayrimenkul Reklamların İletişim Dili

Reklamların Kişiselleştirilmesi

Reklamın tamamen soyut kavramlar ve görseller üzerinden kurgulanması potansiyel alıcılarla aralarındaki iletişimin tam olarak kurulamamasına sebep olabilmektedir. Reklamda yapacağınız birkaç ufak değişiklikle bunun üstesinden gelebilirsiniz. Mesela reklam filmleriniz sırasında daha önceden sizden gayrimenkul almış kişilerin isimlerini ya da bizzat kendilerine bu reklamlarda az da olsa kullanmak, reklam filminizin daha samimi ve insancıl olarak algılanmasına yardımcı olabilir.

Aklınızda kalan reklam filmlerini bir düşünün, bunlar çoğunlukla sizin için tanıdık yüzlerin yer aldığı reklam filmleridir çünkü zihniniz önce o kişinin bir nevi fotoğrafını hatırlar sonrasında da ürünü ve diğer detayları. “Aaa bu çocuk/kadın şu reklamda ya da dizide oynayan kişi değil mi?” tarzı cümleleri etrafınızda duyabilir ve hatta siz de zaman zaman kurabilirsiniz. Hatta birçok oyuncu belli bir dizideki karakterin tutması üzerine reklam teklifleri alırlar çünkü izleyicilerin gözünde o kişi ve diziyle özdeşleşmiştir ve o alıyorsa bu ürünü ben de alabilirim tarzı bir algıyla harekete geçerler.

Reklamın Temel Unsuru İletişim

Reklamlardaki bu tarz tanıdık yüzlere ya da isimlere yer verilmesi onları daha kişiselleştirilmiş ve insancıl algısı yaratıyor. Uzakta bilinmeyen biri değil de daha tanıdık birinin aldığı ürünü tercih etme ihtimaliniz her zaman daha yüksektir. Aynı zamanda firmaya güvenme ve samimi bir ilişki kurulabileceği ihtimalini de barındırmaktadır. Sağlıklı bir iletişim yaratmadığı ve alıcıyı harekete geçirmediği sürece reklamın televizyondan akan ya orada burada gördüğünün ama bizde tanıdık bir şeyler uyandırmayan görüntülerden farkı olmayacaktır. Bir sitedeki evlerin bomboş görüntüsünün akmasındansa kendilerini tanıtan bir ailenin oradan ev aldıklarını ve yeni komşularını beklediklerini söylemeleri çok daha etkili olacaktır.

Gayrimenkulde Reklam İletişim Dili” için 842 yorum

  1. gateio Yanıtla

    I may need your help. I tried many ways but couldn’t solve it, but after reading your article, I think you have a way to help me. I’m looking forward for your reply. Thanks.