Gayrimenkulde Paha Biçme Sanatı

Eskiden bakıldığında, bir evin değerini belirlemek oldukça kolaydı. Evin özelliklerine bakarak, hemen hemen aynı olan bir evle karşılaştırıp, üzerine bir miktar ekliyordunuz. Satın almak isteyen müşterilere, arkadaşlarına evlerini ne kadara aldığını sorarak, verilen fiyat onaylanıyordu.

Günümüze bakarsak, durumun oldukça farklı olduğunu görüyoruz. Artık herhangi bir konuta herhangi bir paha biçmek oldukça güç ve zorlu bir iş. Rekabet oldukça fazla ve ekonomi ise sürekli bir dalgalanma halinde. Bu dalgalanma da fiyatların sürekli olarak değişmesine sebebiyet veriyor. Eğer bu sektörde daha acemi durumdaysanız, ya da bu değişimlere ayak uydurmak sizin için oldukça zorlu bir süreç haline geliyorsa, fiyat belirleme adına vereceğimiz taktikleri okuyabilirsiniz.

Gayrimenkul

Fiyat ve Değer

Bir gayrimenkul, fiyat belirleme amaçlı olarak önce o mülkü fiyat ile değeri arasında yaşanan farkı iyi bir şekilde kavramak gerekiyor. İki gayrimenkul özellik ve fiyat olarak aynı olsa da, bulunmuş olduğu konum, hangi yöne baktığı, hatta komşular bile sizin için önemli bir faktör olabilir.

Bir mülkün etmiş olduğu değeri kesin bir şekilde saptamak için, o mülklere benzer ve rekabet edebilecek olan yerleri bilmek gerekir. Bu hakimiyet ise, reklamlar üzerinden takip ile yaşanabilecek bir durumdur.

Ancak her ne kadar araştırsanız da, kendi gözlemleriniz vasıtasıyla edinebileceğiniz bilginin kısıtlı olmasından ötürü, gidip kendiniz bizzat gözlerinizle görmeniz ve ona göre değerlendirmeniz çok daha mantıklı olacaktır. Evleri ziyarette bulunmak, lokasyon ve durumu olarak ne kadar değerinin olacağını daha iyi bir şekilde anlamanızı sağlayacaktır.

Harita üzerinden herhangi bir değeri olmayan evler, etrafında yer alan manzara, komşu faktörü, sosyal tesisleri, ulaşımı ve daha birçok şeyi katması ile değeri yükselebilir.

Sempatik Fiyat Seviyesi

Gayrimenkulde Paha Biçme olayını anladıktan sonra eve ilgi gösteren müşteri sayısının daha çok olmasını sağlayacak şey, makul bir fiyattır. Mülkünüze bakmaya gele ne kadar çok insan olursa, satma imkanınızda aynı oranda artış gösterecektir.

Bir fiyat belirleseniz bile, yapmış olduğunuz ufak bir indirim insanların ister istemez ilgisini çekecektir. Bu sebeple önemli olan, insanlar üzerinde yaratmış olduğunuz algı ve potansiyel müşterilere ulaşmak.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir