Emlak Sektörünün Pazarlama Taktiği: Gerilla Pazarlama

Öncelikle gerilla pazarlama taktiği nedir, bunu bazı örneklerle açıklayalım. Gerilla taktiği Türkçe’de küçük savaş anlamına gelmektedir. Gerilla taktiğinde amaç düşmana karşı zafer kazanmak değil; savaşmayı, savaşmanın azmini göstermekti. Bu günden ortalama 200 sene önce Napolyon İspanyollarla anlaşmazlık içine düştüğünde gözdağı vermek için üzerlerine gitti ve bu durumda yepyeni bir kelime olan, gerilla taktiği de ortaya çıktı.

Ne demiştik, amaç kazanmak değil mücadele etmek. Bugün ise pazarlamanın içerisinde kullanılan gerilla taktiği; müşterinin yani alıcının dikkatini çekmek üzere kullanılır. Bu kısmı da açıklamak isteriz. Özel sektörde belli başlı meslekler hariç genel olarak kışın işler düşer. Bu yüzden küçük çaplı işletmeler gerilla taktiğini kullanır. Emlakçılar da aslında bir nevi küçük işletmelerdir ve gerilla taktiğinin yakıştığı en güzel sektördür diyebiliriz.

Emlak Sektörünün Pazarlama Taktiği Gerilla Pazarlama
Emlak Sektörünün Pazarlama Taktiği Gerilla Pazarlama

Gerilla Pazarlama Taktiğine Mizahi Bir Yaklaşım: Amerikalı Emlakçı Terry Waggoner’s

Amerika’nın Indiana şehrinde emlakçılık yapan Terry Waggoner’s bir içerik gelişti ve bunu gerilla taktiğine örnek verebiliriz. Terry, ocak ayının ortasında Open House adlı etkinliği yaymak için kışın ortasında ortalama -10 derecede video çekerek “Bakın, -10 derecede karların içinde sizler için bu iki evi tanıtacağım, donmak üzereyim. Fakat zayıf olmak bizlere göre değil” diyerek, alıcıların dikkatini üzerine çekiyor ve evlerin tanıtımını yapıyor.

Sosyal Medyayı Bambaşka Şekilde Kullanmak: Düzenlenmemiş Videolar!

Sosyal medya denince aklıma neler geliyor? Elbette İnstagram, Facebook, Twitter ve YouTube. Sosyal medya pazarlama aracı olarak her ne kadar bulunmaz nimet olsa da, çok fazla yaygınlaştığı ve alışılagelmiş olduğu için artık sıradanlaşıyor.

Siz bir farklılık yapın ve sosyal medya araçlarını gerilla taktiği ile kullanın! Bunu nasıl yapmanız gerektiği gayet açık. Sosyal medya üzerinden işletmenizin veya sattığınız evin tanıtımını yaparken çekeceğiniz videolar üzerinde oynama yapmadan yayımlayın. Veya canlı yayın açtığınızda hatalarınızı mizahi bir şekilde telafi edin. Bu size özgüven verecek ve doğal oluşuruz sayesinde hayatlarında ilk kez emlak sahibi olacak insanların gözünde güveninizi arttıracaktır.

Gerilla Pazarlama Sadece Yenilik Değil Ekip İşidir

Emlaklarınızı pazarlayacağınız zaman ne yapıyorsunuz? Camlara, vitrinlere, sokak lambalarına ilanlar asıyor veya belirli ilan sitelerinde mağaza açarak ilan veriyor yani ürünlerinizi listeliyorsunuz. Ama bir yanlış var, gerilla taktiğinin amacı sadece elinizdeki ürünü alıcıya ulaştırmak değildir.

Ülkemiz başta olmak üzere emlak sektöründe bulunanlar nadir de olsa ekibini büyütmek istiyor. Örneğimiz yine Birleşik Devletlerden. Texas’ın Auistin şehir merkezinde işlerini yürüten bir emlakçı, ilan vermeyi veya diğer adıyla listelemeyi bambaşka bir boyuta taşıyor ve çevresinde bireysel olarak emlakçılık yapan kişilere video içerikli mailler atıyor ve başta iki kişiyle çıktıkları bu yolda sadece iki yılda tam 160 kişiyle devam ediyor!

Şimdi genel olarak işin özetine bakalım. Olay belli aslında yenilikçi olmak, alışılmış pazarlamanın ve standart hale gelmiş düşüncelerin dışına çıkıp sıra dışı, bambaşka içerikler üretmek. Hiçbir şeye bağlı değilsiniz. Serbest ve özgürsünüz!

Ramazan Sakallı
Revizyon Gayrimenkul
Broker/Owner
0533 201 88 98

Emlak Sektörünün Pazarlama Taktiği: Gerilla Pazarlama” için 5 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir