EMLAK SEKTÖRÜNDE MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ NE KADAR ÖNEMLİ?

Emlak sektöründe çoğu gayrimenkul danışmanı kazanç sağlamak ve kendisine yatırım yapmak yerine kendisini bir anda müşteriyi memnun etmeye çalışırken bulabilir. Ancak müşteriyi memnun etmek demek her zaman kazançlı bir iş yapıldığı anlamına gelmez. Peki, emlak sektöründe müşteri memnuniyeti ne kadar önemli?

emlak sektöründe müşteri memnuniyeti

Erken Fark Etmek Gerekir

Müşteriyi memnun etmek için uğraşan emlak danışmanları kimi zaman kontrolü kaçırabilir. Süreci müşterinin yönetmeye başlaması, aslında emlak danışmanı olarak sizin özgüveninizi zedeleyecek ve işteki otoritenizi sarsacak bir durumdur. Bu durumda erkan farkındalık önemlidir. Bir diğer konu, vakti iyi değerlendirmektir. Kazanamayacağınızın yüksek bir ihtimal dahilinde olduğu insanlara fazla vakit harcamamanız gerekir. Bu gibi durumlarda boş yere ısrarcı olunmamalı ve danışman farklı müşterilere yönelmelidir. Potansiyel müşteriyi kısa sürede tanıyabilmeli, kazanç sağlayacağını düşündüklerine karşı ısrarcı olmalıdır.

Müşteriyi memnun etmek için çabalayan emlak danışmanları, müşterilerine gerçekleri söylemekte de zorlanır. Evin neden daha yüksek fiyata satılamayacağını açıklarken evin kötü özelliklerinden bahsederken çekinmemeniz gerekir. Çünkü gerçekçi olmak, ileride size kazandırır. Oysa gerçek nedenleri açıklamamak, evin uzun süre satışta kalacağına işarettir ki bu da en çok size kaybettirir. İyi bir emlak danışmanı gereken durumlarda reddetmeyi de bilmeli, olumlu olmayacağını sezdiği müşterilere evet demek zorunda kalmamalıdır. Bir danışman olarak müşterinin size ihtiyacı olduğunu unutmamanız ve müşteriyi memnun etmek için yok yere vakit harcamamanız gerekir.

Kazanç Sağlamak Daha Önemli

Öte yandan emlak sektörü içindeki bir gayrimenkul danışmanı kazanç sağlamak için çabalamalıdır, memnun etmek için değil. İçgüdülerine güvenmeli, deneyimleri neticesinde insanları tanımalı ve edindiği sonuçları iş hayatına uygulamalıdır. Prensip sahibi olan bir emlak danışmanı güvenilir bir imaj da çizer ve saygın bir konuma erişir. Doğruyu söylemek, mantıklı nedenler sunmak ve kendi doğrularına inanmak, danışmanlıkta önemli kriterlerdir. Herkesi mutlu etmek mümkün değildir ancak doğru hamlelerle doğru kişileri mutlu etmek daha çok kazanç getirecektir. Birine hayır demeyi bilmek, özellikle de emlak sektöründe kayıp anlamına gelmez. Aksine boşa geçecek vakte karşı bir önlem anlamını taşır.

Ramazan Sakallı
Revizyon Gayrimenkul
Broker/Owner
0533 201 88 98

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir