EMLAK PAZARLAMADA YENİ ÇAĞ: İNTERNET ANKETLERİ

Dünya pazarlarının globalleşmesi, iletişim hızının daha önce eşi benzeri görülmemiş bir seviyeye çıkmasıyla emlak sektörü bir çok uzmana göre altın çağına girmiş bulunmakta. Her gün yeni pazarların ortaya çıkışı, potansiyel müşteri sayısının tavan yapması ve müşteriyle birebir iletişimin alışılagelmemiş bir şekilde kolaylaşması sebebiyle emlak satmak inanılmaz bir derecede kolaylaştı. Tabi ki de fırsatları kullanmasını bilen şirketler ve satış uzmanları için. Bu fırsatlardan en az bilinen ve en az kullanılanlarının başında ise müşteriye özel yapılan internet anketleri gelmekte. İnternet çağının yeni göz bebeği olan kişiselleştirilmiş reklam ve pazarlamanın ilk adımı olan internet anketleri henüz Türkiye’de ki emlak sektörü tarafından gerekli değeri görmemekte. Peki internet anketleri nelerdir ve ne gibi yararlar sağlarlar?

EMLAK PAZARLAMADA YENİ ÇAĞ: İNTERNET ANKETLERİ

İnternet Anketleri

İnternet anketlerinin piyasa araştırması açısından değeri, sokaktan rastgele bir insanı ofisinize çekip ona emlak pazarıyla ilgili aklınızdaki istediğiniz yüzlerce soruyu sormaya eşdeğer. Bilginin güç anlamına geldiği 21. Yüzyılda ise bu imkanın ne kadar değerli bir şey olduğunu Amerika, Avrupa ve Asya’daki emlak şirketleri yeni yeni anlamaya başladı. İlk bakışta internet üzerinden yapılan anketlerin bir emlak şirketine faydaları tam olarak görülemeyebiliyor. Bu yüzden sistemin bütün artılarını sizin için tek bir yazıya topladık.

Öncelikle internet üzerinden yapılan anketler, fiziksel ortamda yapılan anketlere göre bir hayli derecede daha düşük fiyatlarda. Tahmin edebileceğiniz üzere bir kişiyi evinden, işinden kaldırıp bir araştırma şirketinin ofisine getirip kağıt kalem ile sorulara cevaplamasını sağlamak aynı soruları evinde, ofisinde bir iki fare tıklamasıyla çözdürmekten daha masraflı.

Diğer bir pozitif yanı nokta atışı yapmak. İnternet anketinizi doldurmasını istediğiniz kişi tiplerini çok kolay şekilde seçebilirsiniz. Tek yapmanız gereken anlaştığınız araştırma şirketine, anketinizi doldurmasını istediğiniz kişilerin hangi bölge, hangi şehirde yaşamasını istediğinizi veya hangi yaş, meslek grubunda, gelir aralığında olmasını istediğiniz söylemek. Bundan sonrası araştırma şirketinin anketinize koyacağı 3, 4 filtreleme sorusuna kalıyor.

Anket için seçeceğiniz onlarca soru ile sıradan bir pazar araştırmasından çok daha kapsamlı bir sonuç yani işlenebilecek veri çıkartabilir. Ve bu verilerin bölge bölge ayrılması, yaş aralıklarına göre görülebilmesi, hangi gelir aralığındaki insanların ne düşündüğü çok kolay bir şekilde anlaşılabilir.

Anketlerinizin internet üstünde yapılmasının en büyük artılarından bir diğeri ise internet aleminin getirdiği anonimliktir. İnsanlar cevaplarını yüz yüze veya bir kağıt üstünde vermedikleri zamanlarda çok daha gerçek cevaplar vermekte. Bu durum size diğer pazar araştırma yöntemlerinde alabileceğiniz sonuçlardan çok daha gerçekçi cevaplar almanızı sağlar.

Ramazan Sakallı
Revizyon Gayrimenkul
Broker/Owner
0533 201 88 98

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir