DOĞRU PAZARLAMA İÇİN EKİPMANLAR DOĞRU SEÇİLMELİDİR

Gayrimenkulün en önemli elemanlarından birinin pazarlama olduğu açık. Doğru yapılacak olan bir pazarlama satışlarınızı da arttıracaktır. Bunun için de önce kendinizi etkili bir biçimde ifade etmeyi bilmeniz, kullanacağınız aygıtları işlevsel seçmeniz gerekir.

DOĞRU PAZARLAMA İÇİN EKİPMANLAR DOĞRU SEÇİLMELİDİR

Sizi Nelerin Farklılaştırdığını Gösterin

Özgünlük, her zaman diğerleri arasından sıyrılıp bir numaraya yerleşmenizi sağlar. Emlak ve gayrimenkul piyasasında süren binlerce satış vardır. Eğer sizde neyin farklı olduğunu doğru düzgün anlatamazsanız, müşterinin sizdeki ışığı fark etmesini ve size doğru gelmesini bekleyemezsiniz. Muhasebeci yönünüz mü kuvvetli yoksa aracılık konusunda mı çok iyisiniz? Ya da evin satışını hızlandıracak etkin öneriler mi sunuyorsunuz? Hatta kişisel zevkleriniz ve hobileriniz de bu listeye eklenebilir. Yalnızca bir kâğıt parçasında yazılı duran bir isim olmadığınızı müşterilerinize kanıtlamanızın vakti geldi.

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Herkesin potansiyel müşterileri vardır. Bu müşteriler doğru pazar analizinden sonra belirginlik kazanacaktır. Eğer kime yönelik satış yaptığınızı bilmiyorsanız boşa kürek çekiyorsunuz demektir. Hedef kitleniz bekarlardan mı yoksa öğrencilerden mi oluşuyor? Yoğun çalışanlara yönelik mi satış yapıyorsunuz geniş ailelere mi? Bu gibi bilgilere vakıf olmanız ve kendinizin farkına varmanız, doğru stratejiler geliştirmeniz için çok önemli. Ne kadar küçük ölçekli bir gruba odaklanırsanız o grubu mutlu etme ihtimaliniz de o kadar yükselir. Devamında da başarı ve yeni müşteriler gelir.

Hedef kitlenizi belirlediğinize göre logonuzun, sloganınızın hatta kullandığınız cümlelerin de bu pazara uygun olması gerekir. Malum, herkesi aynı cümlelerle ikna edemezsiniz. Bu konuda insan psikolojisini iyi bilen uzmanlardan yardım alabilirsiniz. Başarılı olduğunuz taktirde insanların kendiliğinden size geleceğini unutmayın. Dolayısıyla hedef kitleye yönelik çalışmayı küçülmek olarak yorumlamayın. Tüm gayretiniz ve konsantrasyonunuzla işinize odaklanın.

Aynı Anda Birden Fazla İşi Yapmamanız Gerekir

Bir insanın aynı anda çok iyi bir aşçı, çok başarılı bir doktor, alanında ünlü bir web tasarımcı ve emlakçı olması mümkün değildir. Uzun lafın kısası, kimse mükemmel değildir. Daha başarısız olduğunuz yönleri bilmeniz ve bunları güçlendirmek için işinin ehli uzmanlardan yardım almanız sizi küçültmez, aksine büyümenize yardım eder.

Başarılı olduğunuz alanlara yönelin ve diğer işleri başkalarının yapmasına izin verin. Böylece ek işlerle vakit kaybetmeden kendi işinize odaklanmaya vakit bulursunuz. Kendinizi yoğun bir trafiğin içinde bulmadan, tüm enerjinizi pazarlama stratejilerine harcarsınız.

Kendinizi Güncellemeyi Unutmayın

Sektörde yeni stratejilerin, araçların günden güne çoğaldığını unutmayın. Üç yıl öncesinin kurallarını ve yöntemlerini hala uyguluyorsanız bu gelişmediğinizi ve yeni fikirlere açık olmadığınızı gösterir. Oysa yenilik sizi ve işinizi canlandıracak en önemli unsurdur. Yeni bir imaj oluşturmak, yeni fontlar kullanmak, yazı karakterlerinin rengiyle oynamak ya da yeni teknolojileri işinize entegre etmek. Aklınıza ne geliyorsa işinizi yukarı taşıyacaklarını unutmayın. Güncel kalmak da işinizin bir parçası.

Ramazan Sakallı
Revizyon Gayrimenkul
Broker/Owner
0533 201 88 98

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir