Türkiye’de Gayrimenkul Danışmanlığı Yapmak

Gayrimenkul danışmanlığı son yılların en hızlı yükselen mesleği olmaya devam ederken Dünya’nın her köşesinde aynı avantajları elde edemeyebiliyor. Dünya’nın neresinde gayrimenkul danışmanlığı yaparsanız yapın yüksek ücretler ve büyük bir saygınlık göreceğinizi neredeyse kesindir. Ama bu durum bazı ülkelerde diğerlerine göre daha da kesindir. Bu ülkeler arasında listenin başını ise inşaat sektörünün parlayan yıldızı Türkiye çekmektedir. Peki Türkiye neden gayrimenkul danışmanlığı yapmak için en ideal ülkeler arasında? Türkiye’nin diğer ülkelere göre gayrimenkul danışmanlarına sunabildiği avantajlar neler?

Türkiye’de Gayrimenkul Danışmanlığı Yapmak

Türkiye’de Gayrimenkul Danışmanlığı

Türkiye gerek mali durumu gerek gelişmişlik durumu gerekse zihin yapısı ile gayrimenkul dünyası açısından çok özel bir durumdadır. Bu durumu ise madde madde açıklamaya çalışırsak diyeceklerimiz şunlar olabilir:

Ülkemiz ekonomik olarak inşaat sektörüne çok bağımlı bir ülke haline gelmiştir. Son 20 yılda ülkemize giren sıcak paranın büyük bir kısmı inşaat sektörünün gelişmesi için harcanmıştır. Bu harcama zamanla inşaat sektörünün diğer sektörlere oranla daha da büyümesi ve ülkedeki dominant sektör haline gelmesine yol açmıştır. Sektör büyüdükçe yeni inşaat firmaları doğmuş, yüz binlere iş kapısı açılmış, her sene milyarlarca TL ülkeye vergi olarak girmeye başlamıştır. Ülkemiz ise sonuç olarak inşaat sektörüne bağımlı hale gelmiştir. Ekonomisinin hatırı sayılır bir kısmını inşaat üstüne kurduğu için inşaat sektörünün yavaşlamasına, bitmesine hiçbir zaman izin verilemez. Böylelikle gayrimenkul danışmanlığı inşaatın hiç bitmeyeceği bir ülke olan Türkiye’de her zaman güvenli bir gelecek seçimi olarak kalacaktır.

Ülkemizde gayrimenkul danışmanlığı için diğer avantajlı olan durumsa halkımızın zihin yapısıdır. Gayrimenkul yatırımları bütün ülkelerde güvenli bir gelecek planlaması veya yatırımı olarak düşünülür. Ama hiçbir ülkede bu durum bu kadar ekstrem bir seviyeye varmamıştır.

Türkiye vatandaşı bir insan için hiçbir zaman yeterli sayıda gayrimenkul sahibi olmak gibi bir sınır yoktur. Ülkemizde varlıklarını farklı sektörlere veya farklı yatırım şekillerine bölmek gibi bir bilinç gelişmemiştir. Türkiye yılbaşı piyangosu ile yüzlerce ev alıp gelecek kiralarla geçinmeyi hayal eden insanların ülkesidir. Özellikle bu durum gayrimenkul danışmanları için başka hiçbir ülkede bulamayacakları bir nimettir. Saydığımız iki ülkemize özel gerçek Türkiye’yi adeta bir gayrimenkul danışmanlığı cenneti yapmaktadır.

Ramazan Sakallı
Revizyon Gayrimenkul
Broker/Owner
0533 201 88 98

Türkiye’de Gayrimenkul Danışmanlığı Yapmak” için 2 yorum

  1. gate io Yanıtla

    I may need your help. I tried many ways but couldn’t solve it, but after reading your article, I think you have a way to help me. I’m looking forward for your reply. Thanks.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir