TEKLİFLERİ MÜŞTERİYE İLETİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Bir emlak danışmanı için en heyecanlı anlardan birisi de teklif sunulmasıdır. Teklifleri müşteriye aktarırken takınacağınız tavır, satış işleminin başarı ile sonuçlanması açısından oldukça önemlidir. Çünkü yanlış bir hamle, müşteriyi kaybetmenize bile neden olabilir. Teklifleri müşteriye iletirken dikkat edilmesi gerekenler bilindiği taktirde işiniz kolaylaşacaktır. Bu teklifler, sizin beğendiğiniz ancak müşterinin beğenmeyeceğini düşündüğünüz teklifler olabilir. Ya da siz beğenirsiniz ama müşteriyi hayal kırıklığına uğratmamak için farklı teknikleri denemeniz gerekir.

Teklifleri müşteriye iletirken dikkat edilmesi gerekenler

Empati Kurun/Kurdurun

Emlak danışmanı olarak listenizdeki bir gayrimenkule fiyat geldi. Fiyat çok kötü değil ama daha iyi olması için adım da atılabilir. Bu durumda teklifi veren ile son bir görüşme yapmanız yararlı olabilir. Müşterinizin durumunun çok da iyi olmadığından ya da evliyse paraya ihtiyacı olduğunu belirten durumlardan bahsetmek, teklif vereni ikna etmek için kullanılan bir çabadır Bu çabayı göstermeden müşterinize teklifi iletmemenizde fayda var. Empati kurmak önemlidir. Ayrıca bu çabanız, teklif veren kişinin de müşterinizle empati kurmasına yardımcı olur. Her iki tarafı mutlu etmek zordur ancak orta yol bulunarak gerginlik azaltılabilir.

Olumlu Yanlardan Bakmak

Tüm uğraşınıza rağmen teklifi arttıramadıysanız müşterinize söylemenizin vakti gelmiş demektir. Söz konusu içinize sinmeyen bir teklifse, rahatlatıcı bir konuşma yapmanız yararlı olur. Böyle bir konuşmada da müşteriye teklifin ne anlama geldiğinden, teklif sunulduysa gayrimenkulün satışa yaklaştığından bahsedilebilir. Bir diğer durumsa sizin teklifi beğendiğiniz ancak müşterinizin kabul etmesinden çekince duyduğunuz durumdur. Eğer satış konusunda siz fazla hevesli olursanız müşteriniz bundan hoşlanmayabilir. Bu durumda da biraz daha beklemeyi önerebilir ve bir kez daha şans deneme yolunda müşterinizi yatıştırabilirsiniz. Beklemek, aşırıya kaçılmadığı sürece iyi bir taktik olabilir.

Karşı Teklif Sunmak

Emlak sektörü içinde hizmet veren danışmanlar, müşterilerinin üzüntülerini gidermek için stratejiler geliştirmelidir. Ancak üzülmemeleri için de en baştan uzmanlıklarını onlara kabul ettirmeleri gerekir. Gayrimenkule gelen teklif karşısında fikrinizi söylerken çekinmemelisiniz. Sonuçta müşteri size danışmak için ihtiyaç duyuyor ve sizin tavsiyeleriniz, profesyonel olduğunuzun da göstergesi. Bu durumda orta yolu bulmak adına karşı bir teklif sunmayı önerebilirsiniz. Bunu kendinizden emin şekilde söylemeniz, tesiri arttırır.

Emlak sektöründe karşı teklif sunmak, müşterilerin hayal kırıklığını gidermeye yönelik önemli bir detaydır. Piyasanın durumunu da göz önünde bulundurmanız gerekir. Piyasa güçlüyse, müşteriniz de daha agresif davranabilir demektir. Ancak piyasada dalgalanmalar varsa o zaman düşük teklif daha avantajlı olabilir. Böyle bir risk varsa emlak danışmanı olarak bunu da görmeniz gerekir. Ve yine empati yapmanız. Müşteriniz teklifi beğenmese de kabul ederse neleri kazanacağını duymak ister. Piyasanın şartları kötü olduğundan teklifi kabul etmenin kârlı olacağını ona söyleyebilirsiniz. Düşük piyasada elinizden geleni yaptığınıza müşteriyi ikna etmek böylece mümkündür.

Ramazan Sakallı
Revizyon Gayrimenkul
Broker/Owner
0533 201 88 98

TEKLİFLERİ MÜŞTERİYE İLETİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER” için 35 yorum

 1. Maryhow Yanıtla

  [url=https://hydrochlorothiazide.site/]buy hydrochlorothiazide 50 mg[/url] [url=https://albendazole.run/]cheap albenza[/url] [url=https://cephalexin.works/]keflex 1g[/url]

 2. Richardden Yanıtla

  [url=http://zestoretic.site/]generic zestoretic[/url] [url=http://hydroxychloroquine.stream/]quineprox 200 mg[/url] [url=http://elimite.cfd/]acticin 250[/url]

 3. Richardden Yanıtla

  [url=http://propranolol.site/]propranolol coupon[/url] [url=http://singulair.site/]singulair medicine[/url] [url=http://albenza.site/]buy albendazole on line[/url] [url=http://elimite.cfd/]elimite cream price[/url] [url=http://strattera.fun/]strattera 80[/url]

 4. gate io отзывы Yanıtla

  Do you mind if I quote a couple of your articles as long asI provide credit and sources back to your website?My blog site is in the very same niche as yours and my users would certainly benefit from some of the information you present here.Please let me know if this okay with you. Thanks!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir