SATIŞLARINIZI ARTTIRMAK İÇİN PAZARLAMA YÖNTEMLERİ ‘NİZİ PLANLAYIN

Pazarlama yöntemleri -ni iki ana başlık altında ayrışır. Fiziksel pazarlama ve online pazarlama. Fiziksel pazarlamanın için el ilanları ve broşür, online pazarlamada sosyal medya araçları, facebook reklamları ve adwords gibi araçlar yer alır. Peki ya en doğru yöntemi nasıl belirleriz?

Bir pazarlamanın doğruluğunu belirlemek için müşteri üzerinde nasıl bir etki bıraktığına bakmak gerekir. Yeni gelen bir müşteriyi eski müşterilere yönlendirebilen pazarlama yöntemleri emlak danışmanları için ayrı bir yere sahiptir. Bu yöntemler klasik gelse de hala etkilidir fakat çoğu emlak danışmanları bu yöntemi bile görmezden gelebiliyor.

Pazarlama yöntemlerinizi planlarken, müşterinin psikolojisini de atlamamak gerekir. Müşteri adaylarınızın sizi tercih edip tam anlamıyla müşteriniz olabilmesi demek tüketicinin sizin hizmetinizden memnun kalması ve aynı zamanda sizden faydalanırken kendini güvende ve iyi hissetmesidir. Burada sizin şunu düşünmenizde fayda var. Eğer müşterileri adayları benden memnun kalıyor ve müşterim oluyorlarsa, daha fazla müşteriye nasıl ulaşabilir ve kaliteli bir hizmet nasıl verebilirim?

Online reklam araçlarını kullandığınızda, örneğin facebook, twitter gibi araçlar ile reklam verdiğinizde müşteri adaylarınıza reklamınızı görmesini sağlayabilirsiniz. Hatta onlarla online ortamda konuşabilirsiniz bile. Fakat bu müşteri adaylarınızı gerçek müşteriniz yapar mı veya onlara iyi derecede güven verir mi? Belki. Peki tüm bunlar yerine müşteri adaylarınız yani potansiyel müşterileriniz ile evde, ofiste veya bir mekânda yüz yüze görüştüğünüzde; emlak danışmanı olarak müşterileri adaylarınıza daha fazla güven verebilirsiniz.

SATIŞLARINIZI ARTTIRMAK İÇİN PAZARLAMA YÖNTEMLERİNİZİ PLANLAYIN
SATIŞLARINIZI ARTTIRMAK İÇİN PAZARLAMA YÖNTEMLERİNİZİ PLANLAYIN

Gayrimenkul Danışmanlarının Önceliği: Potansiyel Müşterilere Güven Vermek

Potansiyel müşterilerinize iyi hissettirmek veya onlarla belirli reklam araçları aracılığı ile görüşmek onlar için yeterli olmayabilir. Önceliğiniz bir emlak danışmanı olarak, müşteri adaylarınıza iyi hissettirip güven vermek. Eğer müşteri adayınız size güvenir ise, yanınızda daha rahat hisseder ve bunu hissettirir. Siz de bu konuda artık profesyonel olduğunuzu anlamış olursunuz.

Şüphesiz bir danışmanın en büyük reklamı geçmiş müşteri kitlesidir. Müşteri adaylarınız sizin haberiniz olsun veya olmasın, geçmiş müşterileriniz ile görüşüp onların fikir ve düşüncelerini alacaktır. Bu, sizle iş yapmasalar bile yeteneklerinize ve başarılarınıza güvenip inandıkları için çevresine tavsiye etmelerine olanak sağlayacaktır.

DIğer Sektörlere Kıyasla Örnekler

Diğer sektörlerden örnek vermek gerekirse, ilk olarak fitness sektörünü ele alalım. Bir spor salonu sahibi veya Fitness alanında kariyer yapmak isteyen biri, insanlara ücretsiz değişim programları, kişisel eğitimler veya çalışma programları yazarlar. Bu, insanlar üzerinde şu etkiyi bırakır: “Evet bu kişi işi biliyor, devam etmeliyim.” Bu şu demek oluyor, insanlara ücretsiz şekilde bir şeyleri başarabildiğini ispatlarsanız ve müşteri adaylarınız da bunu fark ederse sizin için daha fazla para harcayabilirler.

Veya örneklemeye bir yazılım firması ile devam edebiliriz. İlan scripti kodlayan bir şirket, eğer size yazılımı kontrol etmeniz için bir demo verebilirse, siz de bu demoyu beğenirseniz çalışmak istersiniz. Önceki yazımızda anlattığımız gerilla taktiği vardı. Yenilikçi olun ve potansiyel müşterilerinizi nasıl çekebileceğinizi öğrenin.

Emlak danışmanları olarak bu sektörde ise reklam biziz. Biz, kendimize ne kadar inanıp; müşteri adaylarımıza ne kadar değer verirsek müşteriler bizlere o kadar inanır. Online reklam araçlarını gerçekten bir araç olarak kullanın. Potansiyel müşterilerini ofisinizde, evinizde veya bir mekânda ağırlamanız onlar için güven verecektir. Müşterilerle görüşürken eski müşterilerinizden örnekler verebilir, şuan ki konumlarından bahsedebilir ve ne kadar memnun kaldıklarını müşteri adaylarınıza bir koz olarak sunabilirsiniz.

Bu dediklerimi denediğiniz ve gerilla taktiğindeki gibi yenilikçi olursanız pazarlama yöntemlerinizi geliştirebilirsiniz.

Ramazan Sakallı
Revizyon Gayrimenkul
Broker/Owner
0533 201 88 98

SATIŞLARINIZI ARTTIRMAK İÇİN PAZARLAMA YÖNTEMLERİ ‘NİZİ PLANLAYIN” için 2 yorum

  1. gate io Yanıtla

    I have read your article carefully and I agree with you very much. This has provided a great help for my thesis writing, and I will seriously improve it. However, I don’t know much about a certain place. Can you help me?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir