Pazarlama Planı Olmadan Nasıl Satış Yapabilirsiniz?

Gayrimenkul danışmanıysanız amacınız insanların aradıklarını söyledikleri ya da sizlerin onlar için uygun olduğunu düşündüğünüz gayrimenkulleri onlara ulaştırmaktır. Bu süreci planlayan ve bu plan dâhilinde kazanç elde eden kişi siz olmalısınız aksi halde akışına bıraktığınız takdirde satış grafiğinizdeki belirsizlikler ve bilinmezler bir kaosa sebep olacaktır. Bu yüzden de en basitinden bir pazarlama planı olmadan satış yapamazsınız, yapsanız bile bunu sürdürülebilir kılamazsınız.

Pazarlama Planı Olmadan Nasıl Satış Yapabilirsiniz?

Pazarlama Planında Olmaması Gerekenler

Pazarlama planınız varsayımlara dayanarak ilerlemez, somut veriler dahilinde hedefler koymanız gerekmektedir. Düzenli bir planlamayla bir hafta ya da bir ay içerisinde yapacağınız işleri ve bunlardan muhtemel elde edeceğiniz kazancı bilirsiniz. Ay sonunda elinizde ne kadar para kalacağını bilmek de hem yeni yatırımlar için hem de kendi hayatınızı idame ettirmeniz adına önem içermektedir. Bu yüzden de gerçek verilerle desteklenmeyen varsayımlardan ve hayali abartılardan kaçınmak zorundasınız.

Pazarlama Planını Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Size kazandırması muhtemel işleri önceliğiniz haline getirmelisiniz.
  • Zamanlamaya dikkat etmeli ve gerekirse bu konuda kendinize hedefler koyarak satışlarınızı hızlandırmaya gayret etmelisiniz.
  • Geçmiş döneme dair tutulan kayıtları düzenleyerek en fazla ne yapabilmişsiniz görmeli ve bunun üzerinden ilerlemeye önem vermelisiniz. Sizin zaman kaybı olacak işlerle vakit kaybetmemelisiniz.
  • İletişim kaynaklarınızı gözden geçirmeli ve ulaşabileceğiniz gayrimenkul sahipleriyle kendinize görüşmeler hazırlamalısınız. Bir yandan satarken bir yandan da yeni kontaklar kurarak aracı olmaya devam etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.
  • Müşterilerinizin size hangi yollardan ulaştığına dikkat etmeli ve atıl kalanı güçlendirirken, çoğunlukla tercih edilen kısmı da beslemeye devam etmelisiniz. Bunlar broşür, mail, web sitesi ilanı veya cama yapıştırılan ilanlardan herhangi biri olabilir.
  • Sosyal medyayı da pazarlama planınıza dâhil etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Son dönemin yadsınamaz bir gerçeği olarak sosyal medya ve web sitelerinden erişimin kolaylığını kullanabilmelisiniz.

Pazarlama Planı Size Ne Kazandıracak?

Bu planı hazırlamaya çalışırken kaybettiğinizi zannettiğiniz zamanın aslında size kazandırdıklarına bakabiliriz. Öncelikle bu plan size aylık müşteri profilinizi ve sözleşmelerinizi rakamsal olarak çıkartacak ve bunun üzerinden sizin kazanacağınız miktarı da daha öngörülebilir hale getirecektir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir