MÜŞTERİLERİN GAYRİMENKUL DANIŞMANIYLA ÇALIŞMALARININ PSİKOLOJİK NEDENLERİ

Her sektörde olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de bilir kişilere ihtiyaç var. Konut alırken, satarken veya yatırım yaparken doğru adımları atmak için müşteriler gayrimenkul danışmanları ile çalışmak isterler. Emlak sektörünün bilir kişileri olan gayrimenkul danışmanları, müşterilerini iyi tanımalı, onların psikolojilerini de iyi yönetmelidir.  Peki müşterilerin gayrimenkul danışmanıyla çalışmalarının psikolojik nedenleri neler? Beyin, aldığı olumlu tepkiler neticesinde müşterileri nasıl yönlendiriyor?

müşterilerin gayrimenkul danışmanıyla çalışmalarının psikolojik nedenleri

Müşterinin Kendisini İyi Hissetmesini Sağlamak

Yapılan araştırmalar ve otaya çıkan makaleler, bir insanın kendisini birine yakın hissettiğinde o kişiyle anlamlı ilişkiler kurmasının kolaylaştığını ortaya koymuştur. İnsanın kendisini birine yakın hissetmesinin ise çeşitli psikolojik ve nöropsikolojik sebepleri vardır. Aynı araştırmalar, kişinin kendisini önemli hissettiğinde homonlarının farklı çalıştığını da bulgulamıştır. Bu durumu, bir gayrimenkul danışmanı ile müşterisi arasındaki ilişkide görmek de mümkündür. Bir gayrimenkul danışmanı olarak müşterinin iyi hissetmesini sağlamak ve ona önemli olduğunu hatırlatacak şekilde eylemlerde bulunmak, size olan güvenini arttıracaktır. Beynin iyi hissedildiğinde ve mutlu olunduğunda salgıladığı hormonlar, burada da devreye girecektir. Müşterinin ihtiyaçları doğrultusunda ona sunacağınız teklif ve öneriler, onu iyi anladığınızı gösterecektir. Ayrıca psikolojik olarak güvendiği birine danışmak, kişiyi yine rahatlatacaktır. Güvendiği bir kişiden gelen önerilere daha olumlu bakan müşteri, teklifleri de pozitif bir algıyla değerlendirecektir. Gayrimenkul danışmanı olarak pozitif enerji vermeniz yine size avantaj sağlayacak ve arabuluculuk esnasında işinizi kolaylaştıracaktır.

Müşteriyi İyi Anlamak

Bir emlak danışmanı olarak gayrimenkul sektöründe fark yaratmanız için samimiyete de önem vermeniz gerekir. Müşterinin kendisini iyi hissetmesi demek, sizin onunla kuracağınız ilişkiye bağlı olacaktır. Örneğin müşterilerine doğru sorular sorarak net yanıtları bulmayan çalışan bir gayrimenkul danışmanı, hem işini doğru yaptığı algısını oluşturabilir hem de samimiyetiyle güven aşılayabilir. Eğer müşterinin çocukları varsa çocuklarına ne tür bir okul aradığıyla işe başlanabilir. Ardından okullara yakın gayrimenkulleri araştırıp bulmak ve müşteriye bu seçenekleri sunmak, onu etkileyecektir. Müşteri kendisini önemli hissettiği için devamında iyi de hissedecek, bu da gayrimenkul danışmanı olarak en nihayetinde size kazanç sağlayacaktır.

Ramazan Sakallı
Revizyon Gayrimenkul
Broker/Owner
0533 201 88 98

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir