Gayrimenkul Vergilendirme Sisteminde Büyük Değişiklik

Ülkemizde en çok vergi kaçırılan sektörlerin başında açık uçlu fiyatlar ve denetimsiz komisyon oranlarıyla emlak sektörü gelmekte. Bu durumun önüne geçmek ve Türkiye’nin emlak sektöründen vergi kazancını arttırmak için gayrimenkul sektöründe vergileri asgari düzeye indirmek için adımlar atılıyor.

Gayrimenkul değerlendirme sistemi, Yeni Ekonomi Programı içine alınarak gayrimenkullerin gerçek değerleri üstünden alımı ve satımına başlanacak. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın açıkladığı faaliyet raporundan alınan bilgilere göre üstünde neredeyse 10 yıldır çalışılan sistem, kalkınma ve enflasyonla mücadele için başlatılan Yeni Ekonomi Programı’na dahil edildi.

Gayrimenkuller Gerçek Değerleri Üzerinden İşlem Görecek

Üzerinde bir süredir çalışılan sistemin 2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı süresince bitirilmesi bekleniyor. Projenin amacı da kamulaştırma, toplulaştırma ve imar uygulamalarının etkinliğini arttırmak böylece piyasanın daha sağlıklı işlemesini objektif ölçülerle sağlamak olacak.

Resmi Gazete’de yayınlanan bilgilere göre 2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı dahilinde emlak içerisinde büyük yenilikler olacak. Gayrimenkul alımlarında gayrimenkulün gerçek değeri ile emlak vergi beyanında belirtilen rakamlar arasındaki farklılıklar sona erecek. Adı Taşınmaz Değerlendirme Sistemi olacak olan sisteme göre belirlenen ortalama fiyatlar ile gayrimenkuller reel değerleri ile tapu da işlem görecek.

Alıcı ve satıcıların daha az tapu harcı ödemek için gayrimenkulleri gerçek değerlerinden değil de emlak vergi değerlerinden işleme sokmasının önlenmesi için ortaya atılan sistem şöyle işleyecek. 10 yıla yakın süredir Türkiye’nin her bölgesinde yapılan emlak araştırmaları, bu araştırmalar sonrası belirlenen rakamlar kullanılarak adil bir ortalama rakam oluşturulacak. O saatten sonra da belirlenen rakamların altında rakamla tapu idaresine başvuruda yaparsanız kabul edilmeyecek. Gayrimenkul değerlerinin olması gereken gerçek seviyelerine gelmesi ile birlikte emlak vergi değerleri de eşitlenecek. Bu sebeple emlak vergileri de yükselecek.

Vatandaşın sistemi daha iyi kavrayabilmesi için paylaşılan örnekte ise rakamlar şu şekilde: Tapuda 250 bin TL olarak gösterilmiş 400 bin TL satışlı bir konutun gerçek değeri üzerinden vergilendirilmesiyle binde iki olan emlak vergisi 500 TL’den 800 TL’ye çıkacak, yüzde 3 olan (Ekim’den sonra yüzde 4 olacak olan) tapu harcı ise 7 bin 500 TL’den 12 bin TL’ye yükselecek

Ramazan Sakallı
Revizyon Gayrimenkul
Broker/Owner
0533 201 88 98

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir