GAYRİMENKUL SATIŞI NASIL ZAMANINDA YAPILIR?

Gayrimenkul satışı onlarca strateji ve saatlere yayılan çaba gerektirir. Müşteri size gelip gayrimenkulünün satılmasını istiyorsa elbette en kısa sürede satılması onu memnun edecektir. Ancak satışlardaki gecikme de kaçınılmaz bir gerçektir. Bir emlak danışmanı ya da brokarı, gayrimenkul satışında gecikme ile karşılaştığında doğru stratejiler izlemelidir. Gayrimenkulün satışını hızlandırmaya yönelik adımlar atmalıdır. Bunları yaparken de kendinden emin ve net tavırlı olmalıdır.

GAYRİMENKUL SATIŞINDA YAŞANAN GECİKMELER İÇİN ÖNERİLER

Her Zaman Gerçekçi Olun

Yapılması gerekenlerden biri, gayrimenkulün kusursuz biçimde gösterilmesini sağlayacak iletişim stratejileri geliştirmektir. Bu, müşteriler için elbette ikna edici olacaktır. Ancak öte yandan emlak brokerı için zorlu bir süreci de beraberinde getirir. Kusursuz mülk yoktur, her ne kadar gayrimenkul sahibi mülkünü pahalı ve mükemmel görse de. Dolayısıyla satış sürecini hızlandırmak ve fiyatta orta yol bulmak, gayrimenkul sahibine kusurları göstermenize de bağlıdır. Yani gerçekçi olmakta fayda var. Çünkü hayallerle ilerlemek, sonunda başarısız olmanıza neden olabilir ki bu da her iki tarafı mutsuz eder.

Hataları Gizlemek Yerine Onları Çözmeye Odaklanın

Kimileri internete yükledikleri fotoğraflarda değişikliğe gidip bir illüzyon yaratmayı dener. Evin hatalarını ve avantajsız yönlerini gizlemeye, tabiri caizse makyajlamaya çalışırlar. Ancak bir danışman olarak bu işin dürüstçe yapılması gerektiğini gayrimenkul sahibine anlatmak size düşer. Eğer evin duvarlarında hatalar varsa ev sahibi ile konuşun ve boyama fikrini öne sürün. Bu hem evin değerini arttıracak hem de görsellerde daha güzel gözükmesini sağlayacaktır. Ve tabii ki bir profesyonelin elinden çıkmış, aydınlık, doğru açılardan çekilmiş fotoğraflar da çok önemlidir. Minik dokunuşlar, sonunda gelecek olan büyük kazançların kapısını aralar. Bunları ufak detaylar olarak görüp küçümsemeyin.

Profesyonellerin Yardımını Kabul Edin

Gayrimenkul sahibi sizin bu fikirlerinizi beğenmeyebilir. Masraf çıkacağı düşüncesiyle reddedebilir ya da gerçekçi bulmayabilir. Bu durumda bir uzmandan yardım isteyebilir ve ev sahibiyle birlikte konuşabilirsiniz. Bu yöntem gayrimenkul sahibini daha kolay ikna etmenizi sağlayacaktır. Öne sürdüğünüz fikirler basit fikirler de olabilir, bir bahçeye kocaman ve lüks bir havuz kondurmak gibi güçlü fikirler de. Bu durumda yalnızca evin değil, sizin de değeriniz ve kazancınız artacaktır. Ev sahibini ikna ederken akılcı cümleler sarf etmeye özen gösterin.

Tavrınızı Net Bir Şekilde Koyun

Gayrimenkul satışında yaşanan ufak gecikmeler sonucunda gayrimenkul sahipleri başkasının danışmanlığını alacakları konusunda size gözdağı verebilirler. Bu durumda kesinlikte tedirgin olmayın, aksine o güne kadar yaptıklarınızı anlatın ve çabanızı ortaya koyun. Hatta işi bırakabileceğinizi bile açık açık söyleyin. Bu açıklık size kazanç olarak dönecektir. Çünkü hiç kimse elinin altında bulunan fırsatı tepip yeni bir maceraya yelken açmaya cesaret edemez. Bu işte bir aracı olduğunuzu unutmayın. Sizin müşteriye olduğu kadar müşterinin de size ihtiyacı var. Sonunda kazanan siz olacaksınız.

Ramazan Sakallı
Revizyon Gayrimenkul
Broker/Owner
0533 201 88 98

GAYRİMENKUL SATIŞI NASIL ZAMANINDA YAPILIR?” için 4 yorum

  1. gate. io türkiye Yanıtla

    I am a student of BAK College. The recent paper competition gave me a lot of headaches, and I checked a lot of information. Finally, after reading your article, it suddenly dawned on me that I can still have such an idea. grateful. But I still have some questions, hope you can help me.

  2. gate.io Yanıtla

    I may need your help. I tried many ways but couldn’t solve it, but after reading your article, I think you have a way to help me. I’m looking forward for your reply. Thanks.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir