GAYRİMENKUL PAZARLAMA RAPORU OLUŞTURMAK

Günümüzde online pazarlama, gayrimenkul danışmanlarının vazgeçilmesi haline geldi. Online pazarlamanın mantığı ve matematiği aslında gayet basittir. Normalin üzerinde, daha fazla ziyaret; daha fazla potansiyel müşteri, daha fazla potansiyel müşteri, daha fazla satış; daha fazla satış ise daha fazla komisyon demektir. Web sitenizi etkin hale getirdikten ve listenizi takip altına aldıktan sonra bu verileri izlemesi gayet basittir.

gayrimenkul pazarlama raporugayrimenkul pazarlama raporu

Gayrimenkul Pazarlama Yöntemleri

Emlak pazarlama başarılarınızı takip etmek ve bir rapor çıkarmak için aşağıda oluşturduğumuz içeriğe bakabilirsiniz.

Sitenizin Ziyaretçi Sayısı

Web sitenize gelen ziyaretçilerin toplamı bu ölçümü yapmak için birebir. Kendinize bir zaman aralığı oluşturun. Örneğin bir haftalık bir zaman diliminde; yazılarınız ne kadar okunmuş, toplam kaç ziyaretçi sitenize uğramış ve bunların günlük oranları gibi raporları çıkarabilirsiniz. Bu sayılar bir şey ifade etmiyor gibi gözükse de, sizin emlak markanız ve gayrimenkul pazarlama raporu oluşturmanız için en etkili yöntem.

İletişime Geçen Potansiyel Müşteriler

Gerek web siteniz üzerinden bir iletişim formu aracılığı ile, gerek telefon ile gerekse yazılarınıza bırakılan bir yorum ile de potansiyel müşteri kitlenizi ölçebilirsiniz. Hangi bağlantı yolundan iyi bir dönüş aldıysanız o alana yönelebilir bu sayede yoğunluğunuzu o bağlantıya aktarabilirsiniz. Fakat siteniz üzerinden bir dönüş alamıyor, etkileşim kuramıyorsanız bu bağlantıda zayıfsınız demektir. Bunun için bir an önce çalışmalara başlamalısınız.

Online Satış Toplamı

Bu kısım artık pazarlamanın sonudur diyebiliriz. Son olarak online çerçevede toplam ne kadar veya ne kadarlık bir satış yaptığınıza bakın. Tüm bu çabalar sonunda eğer iyi bir satış elde edemediyseniz veya sabit kaldıysanız, potansiyel müşteri kitlesi oluşturamamışsınız demektir. Bu yüzden çarkı tekrar çevirip baştan başlamalısınız.

Dönüşleri ve Raporları Çıkarma

Müşteri adaylarınızın dönüşüm oranlarını hesaplarken, bulunduğunuz ay içerisinde çalışmaları yaptıktan sonra örnek olarak 100 ziyaretçi geldiyse ve bunların 5 tanesi dönüş yaptıysa bu demek oluyor ki müşteri dönüşüm oranınız yüzde 5 demektir. Bu yöntemi her ay tekrarlayarak arttırmaya çalışabilirsiniz.

Peki bir adet satış yapabilmem için kaç potansiyel müşteri elde etmem gerekiyor? Bunun için toplam satışı toplam potansiyel müşteriye böldüğünüzde sayıyı çıkarabilirsiniz. O ay 5 müşteri adayı elde ettiniz ve 1 satış yaptınız. Bu demek oluyor ki satış dönüşüm oranınız 20% dir. Yani, bir satış yapabilmeniz için 5 potansiyel müşteri elde etmeniz gerekiyor.

Tüm bunları yaptıktan sonra;  toplam gayrimenkul pazarlama maliyetiniz, aldığınız dönüşler sonrasında her geçen ay arttığını veya düştüğünü gözlemleyin. Artış varsa çabalarınız sonuç veriyor, eğer düşüş oluyorsa tekrar pazarlama için yoğunlaşmanız gerekmektedir.

Ramazan Sakallı
Revizyon Gayrimenkul
Broker/Owner
0533 201 88 98

GAYRİMENKUL PAZARLAMA RAPORU OLUŞTURMAK” için 25 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir