Emlak Piyasasında Pazarlama Planı Hazırlarken Bilinmesi Gerekenler 

Emlak piyasası her geçen gün kendini yenileyen ve farklı kanallardan müşterilerine ulaşmayı başaran güçlü bir piyasadır ve bu alanda iyi bir performans yakalamak istiyorsanız kendinize çok dikkatli şekilde bir pazarlama planı hazırlamanız gerekmektedir. Reklam ve satış stratejilerinizi belirleyeceğiniz bu planda dönemin yükselen değerlerine ve potansiyel kitlenize göre hareket etmenizin faydası olacaktır. Tabii ki bunlar için gerekli olan maddi kaynağınızı da önceden belirlemeli ve ona göre hareket etmeniz oldukça önemlidir.

Emlak piyasası

Hedef kitlenizin kimler olduğu aslında pazarlama planınızın diğer aşamalarındaki ölçüyü aşağı yukarı belirlemektedir. Seçtiğiniz kitleye bağlı olarak doğrudan ve dolaylı olarak gerçekleştireceğiniz pazarlama tekniklerinden herhangi birine ağırlık vermeniz de gerekebilir. Ürünlerinizin müşterilerine ulaşması için onları belli bir düzeyde fotoğraflamanız ve hatta bu fotoğrafları hem internet siteleri ya da sosyal medyada hem de broşür tarzı klasik usuller için gerekli olacaktır.

Piyasada kendinize yer açmak ve reklamınızı yapabilmek için iki tarz yöntemi de kullanmanız gerekmektedir. İlk olarak klasik pazarlama yöntemleri olan broşür ve ilan tarz basılı materyaller ve meslektaşlarınızla olan iletişim ağınızın oluşturduğu kanaldır. Oldukça eski metotlar olarak değerlendirilse de broşür ve ilanların etki gücü halen devam etmekte ve sizin de ekleyebileceğiniz yaratıcı birkaç özellikle daha da ilgi çekici hale getirebilirsiniz. Tabii bu yöntemin etkisinin artması da yine sizin seçtiğiniz hedef kitleye karşı doğru bir yaklaşımla tasarlanmış olmasına bağlı. İkinci yöntem ise teknolojinin hayatımıza girişiyle mobil ve bilgisayar üzerinden erişimin sağlandığı internet siteleri özellikle anahtar kelime aramaları kullanılarak sitenin etkinliğinin arttırılması ve bilgilerin devamlı güncellenmesi, mail ağları ve tabii ki sosyal medya (facebook, linkedin, twitter, ınstagram vs.) üzerinden gerçekleştireceğiniz pazarlama planıyla kendiniz için ciddi bir alan açmış olabilirsiniz.

Hazırladığını pazarlama planının size istediğinizi verip vermediğini belli başlı birkaç raporlama ve ölçme tekniklerini içeren programlarla kolayca görebilirsiniz. Bu tarzda hazırlanan programlar size hem aşamalı olarak ilerlemem fırsatı verir. Hem de dönüp baktığınızda nelerin doğru yapılıp yapılmadığını ve hedefinizin ne kadarına ulaşabildiğinizi görmüş de olursunuz.

 

Emlak Piyasasında Pazarlama Planı Hazırlarken Bilinmesi Gerekenler ” için 1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir